REGULAMIN REKRUTACJI
w Zespole Szkół Budowlanych Przyzakładowych Przedsiębiorstw Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa – Kraków” S.A ., dla młodzieży, absolwentów szkoły podstawowej ubiegających się o przyjęcie do Branżowej Szkoły I Stopnia i Technikum w roku szkolnym 2024/2025.
§1.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 2431)
Zarządzenie Nr 4/24 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy – Prawo oświatowe i na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół policealnych, na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2024/2025
ZARZĄDZENIE Nr 9/23 MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 23 lutego 2023 r. zmieniające zarządzenie Nr 70/22 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 28 października 2022 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024
§2.
Rekrutację do klas pierwszych przeprowadza Szkolna Komisja Rekrutacyjna powołana zarządzeniem dyrektora szkoły.
Listę kandydatów przyjętych do poszczególnych klas ustala Szkolna Komisja Rekrutacyjna na podstawie wyników elektronicznego naboru, uwzględniając:
a) wynik przedstawiony w procentach z:
– j. polskiego (wyniki mnoży się przez 0,35)
– matematyki (wyniki mnoży się przez 0,35)
– języka obcego nowożytnego (wyniki mnoży się przez 0,30)
b) sumę punktów za oceny uzyskane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z następujących 4 przedmiotów:
– język polski
– matematyka
– język angielski (jeżeli brak, to język niemiecki)
– najwyższa ocena z grupy przedmiotów – geografia, plastyka, fizyka,
Obowiązuje następujący sposób przeliczania ocen na punkty:
celujący – 18 pkt.
bardzo dobry – 17 pkt.
dobry – 14 pkt.
dostateczny – 8 pkt.
dopuszczający – 2 pkt.
Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem przyznaje się 7 punktów.
c) udokumentowane wpisem na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej osiągnięcia ucznia w okresie nauki, wyróżnienia, zgodnie z decyzją Ministra Edukacji i Nauki:
1/ zawody wiedzy będące konkursem o zasięgu ponad wojewódzkim organizowanym przez Kuratorów Oświaty na podstawie zawartych porozumień:
tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów
tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów
tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów
2/ zawody wiedzy będące konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podst. art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty:
tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów
tytuł laureata konkursu interdyscyplinarnego – 7 punktów
tytuł finalisty konkursu interdyscyplinarnego – 5 punktów
3/ zawody wiedzy będące konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
dwa lub więcej tytuły finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów
dwa lub więcej tytuły laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 punktów
dwa lub więcej tytuły finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów
tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów
tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 punktów
tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 punkty
4/ zawody wiedzy będące konkursem albo turniejem o zasięgu ponad wojewódzkim lub wojewódzkim zgodnie z przepisami wydanymi na podst. art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty:
dwa lub więcej tytuły finalisty konkursu przedmiotowego – 10 punktów
dwa lub więcej tytuły laureata konkursu interdyscyplinarnego – 7 punktów
tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 7 punktów
tytuł laureata konkursu interdyscyplinarnego – 5 punktów
5/ uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy innych niż wyżej wymienione, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
międzynarodowym – 4 punkty
krajowym – 3 punkty
wojewódzkim – 2 punkty
powiatowym – 1 punkt
6/ W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, o których mowa wyżej, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia uzyskane w tych zawodach w dowolnej klasie szkoły podstawowej lub szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do przyznania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
7/ W przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu przyznaje się 3 punkty.
d) w przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przy czym za uzyskanie z:
– języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
celującym – przyznaje się 35 punktów
bardzo dobrym – przyznaje się 30 punktów
dobrym – przyznaje się 25 punktów
dostatecznym – przyznaje się 15 punktów
dopuszczającym – przyznaje się 10 punktów
– języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
celującym – przyznaje się 30 punktów
bardzo dobrym – przyznaje się 25 punktów
dobrym – przyznaje się 20 punktów
dostatecznym – przyznaje się 10 punktów
dopuszczającym – przyznaje się 5 punktów
8/ Wykaz konkursów, zawodów, turniejów i olimpiad uwzględnianych w procesie rekrutacyjnym znajduje się na stronie internetowej Małopolskiego Kuratora Oświaty.
§3.
Harmonogram rekrutacji na rok szkolny 2024/2025, opracowany na podstawie zarządzenia Nr 4/24 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2024
Rekrutację przeprowadza się w następujących terminach:
od 13 maja do 4 lipca 2024r. -złożenie wniosku (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/ opiekuna prawnego) o przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru;
od 21 czerwca do 4 lipca 2024r. -uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
11 lipca 2024r. podanie przez Szkolną Komisję Rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do przyjęcia do klasy pierwszej;
od 13 maja 2024r. do 11 lipca 2024r. wydawanie przez Szkolną Komisję Rekrutacyjną skierowań na badania do zakładu medycyny pracy;
od 11 lipca do 15 lipca 2024r. -potwierdzenie woli podjęcia nauki poprzez dostarczenie: oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, karty informacyjnej, zaświadczenia lekarskiego z zakładu medycyny pracy oraz innych dokumentów wyszczególnionych w &6 (brak potwierdzenia woli podjęcia nauki oznaczać będzie rezygnację);
16 lipca 2024r. do godz. 1200 ogłoszenie przez Szkolną Komisję Rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych do danej szkoły oraz listy kandydatów nieprzyjętych;
od 17 lipca 2024r. w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w dodatkowych terminach określonych przez Ministra Edukacji i Nauki.
Szkolna Komisja Rekrutacyjna sporządza protokół postępowania kwalifikacyjnego.
§4.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniane są preferencje określone w opisach poszczególnych typów zawodów, tzw. kryteria ex aequo (w opisie klas on-line).
§5.
Od decyzji Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej o nieprzyjęciu kandydata do wybranego oddziału możliwe jest odwołanie przewidziane zgodnie z ustawą o systemie oświaty z 6 grudnia 2013r. (Dz. U. z 2014, poz 7 art. 20zc ust. 6 do 9).
Terminem rozpoczynającym możliwości odwołania jest dzień publikacji listy przyjętych.
§6.
Dokumenty składane podczas ubiegania się o przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru:
Wniosek.
Kopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Kopia zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Dwa zdjęcia (podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem).
Karta zdrowia.
Oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej.
Oryginał zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie (skierowanie wydaje szkoła).
W przypadku laureatów lub finalistów konkursów zaświadczenie o uzyskaniu tytułu.
W przypadku kandydatów z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi schorzeniami orzeczenie kwalifikacyjne publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
§7.
Do klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia i Technikum w Zespole Szkół Budowlanych Przyzakładowych Przedsiębiorstw Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa – Kraków” S.A mogą składać dokumenty uczniowie, którzy nie ukończyli 18. roku życia.
§8.
Procedura odwoławcza
W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do danej szkoły.
Szkolna Komisja Rekrutacyjna sporządza uzasadnienie odmowy przyjęcia w terminie 3 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
Rodzic kandydata może złożyć do Dyrektora Szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
Odwołania od wyników postępowania kwalifikacyjnego rozpatruje Dyrektor Szkoły w ciągu 3 dni od dnia otrzymania odwołania.
§9.
Administratorem Danych jest Zespół Szkół Budowlanych Przyzakładowych Przedsiębiorstw Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa – Kraków” S.A, e-mail: zsb@chemobudowa.szkola.pl
Inspektor Ochrony Danych Pan Jarosław Śliwa. Kontakt: e-mail: iod@chemobudowa.szkola.pl tel. 12 644 19 44